středa 18. července 2018

Seriál: Jak nepsat články o cestování - o Travel Bible

Otevírám sérii článků, ohlížejících se na cestování Amerikou z pohledu dokumentování  naší cesty na internetu. Shrnu pár důvodů a přiznání, proč jsem se nestala slavnou blogerkou, úspěšnou travel spisovatelkou, nebo chcete-li moderní influencerkou (wow, tohle slovo píšu poprvé). Jasně, hlavním důvodem je, že nejsem dostatečně, natož nadprůměrně: dobrá, talentovaná, vtipná, pracovitá, originální, atd. Ale i přesto jsme prožili během těch milionů mil v dodávce něco výjimečného, o co má správný okruh lidí přece zájem!

Vedle dovednosti něco napsat o tom, že něco děláte, totiž na řadu přichází i schopnost:


A to je něco, v čem žalostně zaostávám. Nejsem zrovna workoholik, ale to neznamená, že nedělám nic. Dělám toho občas vlastně i hodně. (Ale neptejte se mého otce). Bohužel mou specialitou je dělat věci nechtěně zadarmo. A když se konečně hecnu, že si o peníze řeknu - stejně je nedostanu!
Pro někoho se možná nejedná o šokující informace o tom, jak to chodí ve světě pisálků, kreativců a cestovatelů. Pro mě to rozhodně byla dobrá škola a možná neúspěchem jsem se nejvíc naučila. (Jen se z něj nedají platit složenky.)

🌎 Pokud jste někdy uvažovali o založení cestovní blogu a připadala vám romantická, nedej bože reálná představa, že se budete živit psaním zážitků z cest - přečtěte si moje neúspěšné pokusy, zjistěte, jak to chodí a dělejte to lépe. Jak? To mi dejte potom, prosím, vědět. 💙

Pokusy psát o cestování a dostat za to i peníze, které se v mém případě nezdařily...


1. Travel Bible

Boží, svatá Travel Bible patří mezi jedno z mých prvních a pořád největších zklamání. Travel Bible je kultovní cestovatelský portál a magazín nabušený návody jak cestovat dlouhodobě, levně, neobvykle. Jedná se o kompletní návod na to, jak nebýt oldschool turistou, ale moderním a uvědomělým cestovatelem. 
Napsat článek pro Travel Bibli překvapivě však neznamená úspěch a finanční odměnu - o kterou nám všem nakonec stejně jde. Nebo si na ni alespoň vzpomeneme při každém "nedostatku prostředků k zrealizování transakce". Za dobrý pocit, že jsi pomohl jiným cestovatelům si letenku nekoupíš.

Jak to chodí v Travel Bible?
Odměna přichází až podle čtenosti článku a ke statistikám/google analýzám se jako autor nedostanete. Nedělám si iluze, že by moje dva výtvory přečetly tisíce lidí. To nic nemění na faktu, že do každého článku dávám všechno. Travel Bible má jasnou představu, jak článek od autora musí vypadat, mnoho pravidel na formátování textu a jednoduše to není vata, kterou srdcař vyflusne za půl hodinky. Navíc musí jít o návody, což znamená hledání a ověřování informací, namísto jednoduchého povyprávění srandičky z cest. Pozor, neplivu na Travel Bible jako takovou, ale spíš na svoji naivní představu, že je vhodným místem k ucházení se o psaní cestovatelských článků. 

Odměnou u Travel Bible je 
a) propagace vlastních stránek a činnosti (= odkaz na konci článku)
b) poukaz na ebook a VIP členství
c) dobrý pocit

Poukaz je hezká věc, ale ruku na srdce - knihu jako cestovatel už vlastním, ebook jsem neotevřela ani jednou a VIP skupinu taktéž ne. Proč? Především proto, že od určité chvíle už nemusím o dobrodružstvích jenom číst a můžu je prožívat sama. Načíst si podrobné návody a hacky na všechno pro mě začalo hraničit se ztrátou radosti z vlastního poznání a zážitku. Na Travel Bible ale nedám dopustit kvůli tomu, že mě seznámila s housesittingem, který se stal nedílnou částí mého cestování.

Propagace vlastního blogu a facebookových stránek vždycky potěší, ale nepřinesla mi nikdy razantní přírůstek "followerů". Největší boom zažily stránky otrockým sdílením do všech cesto-skupin, o kterém 100% napíšu samostatný článek aneb Kdo nesdílí, neexistuje. A vůbec ten facebook, to je..."složité".

Andy, hoď se do klidu
 a nech se živit rodičema.
Said no one ever.
Nejdůležitější zkušenost s Travel Bible, která úplně potopila moji naději v prosazení se tam přišla až po návratu z USA domů. Byla jsem oslovena k napsání článku na téma van-life v USA. Jak koupit auto, jak a kde jej přestavit, sesumírovat 10 měsíců informací, které má možná jen pár Čechů, do článku pro Travel Bibli. Byl to dlouhý článek. Rozpočty, úřady, snaha zobecnit boje s překážkami, bránícími vlastnit v USA auto. Zpracovat, vše co jsme zažili a najít postupy, které by mohli použít i ostatní. Místa kde nakupovat výbavu, čeho se vyvarovat, jak se nenechat natáhnout... Do toho článku jsem sepsala v podstatě půlku připravované knihy. Pěkně přehledně a strukturovaně. Makala jsem na tom opravdu dlouho a potom ještě mnohem dýl čekala na zveřejnění, na které mohl následovat další zájem o naši cestu a zážitky... 
A potom byl článek zveřejněn. V placené VIP sekci. Nepřístupné nejspíš všem mým věrným kamarádům a zájemcům, co sledují facebook AndyJede. Nepřístupný mně, protože voucher do VIP sekce jsem ani nepoužila, nebylo k čemu. Článek, který bych mohla použít jako ukázku své práce, plody mé roční snahy něco dokázat. Téma Jak koupit auto v USA a jak na van-life v USA je pro úzkou skupinu zájemců, ale její znepřístupnění veřejnosti pro mě znamenalo pohřbení nejkvalitnějšího článku, co jsem kdy vyplodila. Tudíž i když se konečně najde někdo, kdo mě vyhledá jako zdroj informací, k článku se zadarmo nedostane. Celé to dílo klidně může stát za h....., ale to těžko zjistím, když článek nemůžu nikomu poslat ani k přečtení.  Jeho kvalita ale není gró tohohle zklamání.

Poučení pro příště a ostatní:
  • Pro ty, kdo se v psaní orientují ještě méně než já - jeden článek není možné ve stejném znění umístit na dva různé weby. 
  • Článek je vhodné nejprve napsat a potom najít místo, kde jej udat. Alespoň to zkusit. Vědět, že to takhle celé dopadne, tak si jej schovám a zkusila bych zatlačit na pilu jinde.
  • Zveřejnit všechno zadarmo na blogu a zvýšit tak svoji vygooglovatelnost. Průběžně mi píšou na facebook zájemci o podobné cestování a často se ptají, jak jsme to udělali s vízy. Moc ráda bych je odkázala na článek popisující KOMPLETNĚ VŠECHNO, JAK JSME TO CELÉ ZAŘÍDILI. Kuk sem, hmm... https://travelbible.cz/van-life-v-usa/
  • Prostě nebuď naivní a pokud rád víš do čeho jdeš, tak nebuď jako já. 😆

Nezbývá mi, než článek postupně přepisovat do vykrádaných verzí sama sebe a hodit to za hlavu. Trochu jsem se u toho vzpomínání nechala unést - to bude tím, že se opět jednou snažím nekouřit. Tzn. tři dny bez cigára a zázraky zatím nikde - kašel neodchází a peníze pořád žádný!


Aby to celé nevyznělo jakože jsem kráva, co si o sobě moc myslí, přitom prd umí a nemá žádnou sebereflexi. Nebojte, nemám o sobě žádné iluze. Dokonce mám i takové malé prozření na konec. Celé mé autorsko-finanční situaci by nejspíš pomohlo nepsát v kavárnách, dokud hodnota mých článků není alespoň totožná s cenou jednoho cappuccina. 😆 

A.
Panda Chiller z mé digi dílny pro všechny, co neví co se životem. Zítra je taky den!




Žádné komentáře:

Okomentovat